English

E-Arşiv Fatura Uygulamasına Dahil Olma Zorunluluğu Bulunan Mükellefler Hakkında Duyuru

Sirküler No: 1979

e-Fatura sitesinde 01.01.2017 tarihi itibariyle e-Arşiv Fatura Uygulamasına zorunlu olarak dahil olması gereken mükellefler hakkında duyuru yayınlanmıştır.

Duyurunun özeti şöyledir:

2015 yılında internet satışı bulunan ve ilgili yıl brüt satış hasılatı 5 milyon TL’yi geçen mükellefler en geç 01.01.2017 tarihinde e-Arşiv Fatura Uygulamasına geçiş yapmak zorundadırlar. 

Satış yapılan internet sitesinin mükellefin kendisine veya başka bir mükellefe ait olması e-Arşiv Fatura Uygulamasına geçiş zorunluluğunu etkilememektedir. İnternet satışı yapan mükelleflerin e-Arşiv Fatura uygulamasına geçiş sürecinde bilgilendirilmesi amacıyla hazırlanmış olan “İNTERNET SATIŞI YAPAN MÜKELLEFLERİN E-ARŞİV UYGULAMASINA GEÇİŞ REHBERİ” www.egirisimci.gov.tr internet adresinde yayınlanmıştır. 

http://www.egirisimci.gov.tr/docs/Internet_Satis_Rehberi.pdf 

2015 yılında internet satışı kapsamına giren satışları bulunan ve ilgili yıl brüt satış hasılatı da 5 milyon TL ve üzerinde olan mükelleflerin, 01.01.2017 tarihine kadar başvurularını ve fiili geçiş hazırlıklarını tamamlayarak e-Arşiv Fatura Uygulamasına dahil olmaları gerekmektedir. 

Bu kapsama giren mükelleflerin ilerleyen dönemlerde yapılabilecek vergi inceleme veya denetim faaliyetlerinde cezai işlemlere maruz kalmaması bakımından, e-Arşiv Fatura Uygulamasına gerekli başvuru ve geçiş işlemlerini süresinde gerçekleştirmesi önem arz etmektedir. 

e-Arşiv Fatura Uygulamasına geçiş işlemleri www.efatura.gov.tr internet adresinde yayınlanan “Elektronik Arşiv Başvuru Kılavuzu”nda açıklandığı şekilde yapılmalıdır. 

http://www.efatura.gov.tr/dosyalar/kilavuzlar/e-ArsivBasvuruKilavuzu.v1.3.(23.12.2015).pdf

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

PDF olarak görüntülemek için tıklayınız.