English

ELEKTRONİK BEYANNAME ARACILIK VE SORUMLULUK SÖZLEŞMESİNE AİT DUYURU

Sirküler No: 3215

01.01.2021 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile;

01.01.2021 tarihinden itibaren meslek mensupları ile müşterileri arasında düzenlenen Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmeleri/Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin İnternet Vergi Dairesinden Başkanlığına bilgi aktarımı yapılması gerekmektedir.

Meslek mensupları bu bilgi girişi sonrasında müşterileri adına beyanname gönderebilmektedir.

Gerek meslek mensuplarının, gerekse mükelleflerin haklarının korunması amacıyla, meslek mensuplarının, kendileri elektronik beyanname kullanıcı kodu, parola ve şifresine sahip olan mükellefler ile yaptıkları sözleşmelere ilişkin bilgi girişlerinin geçerli olabilmesi için, sözleşme yapılan mükellefin İnteraktif Vergi Dairesi aracılığıyla bu sözleşmeye onay vermesi uygulamasına geçilmiştir. 

Adına sözleşme girişi yapılan e-Beyanname kullanıcısı mükelleflerin İnteraktif Vergi Dairesinde “İşlem Başlat → Beyanname İşlemleri → Sözleşmeler ve Onay Bekleyenler” menüsünden söz konusu sözleşmeyi onaylamaları veya reddetmeleri gerekmektedir. 

Kendileri elektronik beyanname kullanıcı kodu, parola ve şifresine sahip olan mükellefler bu onayı vermedikçe, beyannameleri meslek mensubu tarafından gönderilemeyeceği duyurulmuştur. 

Bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dileriz.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

PDF olarak görüntülemek için tıklayınız.