English

Bursa’da merkezi kayıt sistemine (MERSİS) geçilmiştir.

Sirküler: 1508

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Ticaret Sicil Müdürlüğü, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’ne (MERSİS) Ocak ayı itibariyle geçmiştir. BTSO üyesi şirketlerin MERSİS numarasını http://mersis.gumrukticaret.gov.tr adresine kayıt yaparak öğrenmeleri mümkündür.

1471 ve 1484 numaralı sirkülerlerimizde detaylı olarak açıkladığımız üzere,

Tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde (fatura, irsaliye, gider pusulası, perakende satış fişi, makineli kasaların kayıt ruloları, giriş ve yolcu taşıma biletleri, müstahsil makbuzu, ücret bordroları, banka dekontları, tahsilat veya tediye makbuzları, alacak-borç dekontları gibi) MERSİS’i kullanmaya başlayan müdürlüklerde ticaret sicil numarası yerine MERSİS numarasının kullanılması zorunludur.

Dolayısıyla, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı şirketlerin kullandığı yukarıda sayılı belgelerde ticaret sicil numarası yerine MERSİS numarası, ticaret ünvanı, işletmenin merkezi ve internet sitesinin adresinin (bağımsız denetime tabi sermaye şirketlerde) yer alması gerekmektedir.

Bilgilerinize sunarız. 

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

PDF olarak görüntülemek için tıklayın