English

Mali Mühür Geçerlilik Süresi

Sirküler No: 2170

Bilindiği üzere e-Defter, e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamaları için mali mühür kullanılmaktadır. Mali Mühür Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı sistemi tarafından üretilen sertifikalar 3 yıllık olarak oluşturulmaktadır. Bu süre sonunda mali mühür yenilenmez ise geçersiz hale gelecek ve e-Fatura düzenlemek ya da e-Defter beratlarını göndermek mümkün olmayacaktır.

Kamu SM’nin sitesinde yenileme süreci şöyle tanımlanmıştır:

Yenileme süreci, sertifika süre bitimine 3 ay kala başlar. Kamu SM, sistemde kayıtlı e-posta adresi üzerinden bildirim yapar. Süre bitimi uyarı e-postası alan yetkililer, yenileme başvurusu talebi için başvuru süreci maddelerini tekrarlar.

Sistemde kayıtlı e-posta adresinin artık kullanılmıyor olması ya da gönderilen bildirimin ulaşmaması gibi bir durum gerçekleşir ise sürenin bitmek üzere olduğu fark edilmeyebilir.

Sertifika Süresinin Kontrolü

Mali mühür alırken seçilen akıllı karta göre kullanılan yazılım değişmektedir. Mali mührün kurulumu sırasında bilgisayar yüklenen AKİS veya GEMPLUS yazılımı üzerinden mali mühre ait geçerlilik süresi görüntülenebilir.

Mali mühür kullananlara sertifika sürelerinin ne zaman sona erdiğini tespit etmelerini ve süre bitimine en az 2 ay kala yeni mali mühür için başvuru sürecini başlatmalarını öneriyoruz.

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

PDF olarak görüntülemek için tıklayınız.