English

E-Arşiv Başvuru Kılavuzu Güncellendi

Sirküler No: 2188

e-Arşiv kapsamına e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) ve e-Müstahsil Makbuzu (e-MM) uygulamalarının eklenmesi nedeniyle başvuru kılavuzu güncellenmiştir. (Versiyon: 1.4)

Başvuru kılavuzunun giriş bölümü yeni uygulamaları içerecek şekilde güncellenmiş ve e-Arşiv Uygulamasını Portal Yöntemi ile Kullanacaklar Tarafından Yapılacak Başvuru bölümü eklenmiştir.

Kılavuza eklenen açıklamalar şöyledir:

e-Arşiv Uygulamalarından biri olan e-Arşiv Fatura uygulamasından yararlanmak isteyen mükelleflerin, öncelikle e-fatura uygulamasına kayıtlı olmaları gerekmektedir.

e-Arşiv uygulamalarından, e-Serbest Meslek Makbuzu (e-SMM) veya e-Müstahsil Makbuzu (e-MM) uygulamalarına dahil olabilmek için ise e-fatura uygulamasına kayıtlı olma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Söz konusu uygulamalardan (elektronik serbest meslek makbuzu ile elektronik müstahsil makbuzu) Portal Yöntemini kullanarak yararlanmak isteyen mükelleflerin öncelikle elektronik imza araçlarını (tüzel kişiler için MALİ MÜHÜR, gerçek kişiler için NİTELİKLİ ELEKTRONİK SERTİFİKA ya da MALİ MÜHÜR) temin etmiş olmaları gerekmektedir. 

Gerçek ve tüzel kişiler, Mali Mühür Sertifikasına başvurmak için, https://mportal.kamusm.gov.tr/bp/edf.go adresine tıklanır. Açılan sayfada ilgili alanlar doldurularak başvuru gerçekleştirilir. Bu adres üzerinden sadece Mali Mühür Sertifikası için başvurulabilir. 

e-SMM ve e-MM uygulamalarından portal yöntemi ile yararlanmak isteyen mükelleflerin https://portal.efatura.gov.tr/EArsivPortalBasvuru/ adresinden elektronik imza araçlarını kullanarak elektronik başvuru yapmaları gerekmektedir.

Elektronik Arşiv Başvuru Kılavuzuna aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://www.efatura.gov.tr/dosyalar/kilavuzlar/e-ArsivBasvuruKilavuzu.v1.4.08.01.2018.pdf

Bilgilerinize sunarız.

Ş.A. Yeminli Mali Müşavirlik A.Ş.

PDF olarak görüntülemek için tıklayınız.